Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2024/01/MPiekarczyk_2014_cropped.jpg
    [1] => 480
    [2] => 480
    [3] => 
)
        

Marek Piekarczyk bez wątpienia należy do grona artystów, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii polskiego rocka. Chociaż kojarzony jest głównie z zespołem TSA, nie jest to jedyna formacja w jego karierze.

Marek Piekarczyk przed powstaniem TSA

Urodzony w Poznaniu w 1951 roku, Marek Piekarczyk rozpoczął swoją muzyczną drogę na szczyt w 1969 występując w grupach Biała 21, Cechy oraz Sektor A. Był również współzałożycielem formacji Dwustan, Tristan i Izolda, wykonującej tak odległą od jego późniejszej twórczości poezję śpiewaną. W latach 1973-1975 występował również z zespołem Monastyr.

Początki heavy metalu

Wraz z nastaniem lat 80. związał się z powstałą w 1979 roku formacją TSA, czyli Tajne Stowarzyszenie Abstynentów, jak rozwija się ten skrót. TSA swoją popularność zdobyła wprowadzając muzykę metalową na polską scenę muzyczną i będąc prekursorem rodzimego heavy metalu. Zdobywała tym samym ogromną popularność, święcąc tryumfy na listach przebojów. Ich muzyka nie zamykała się jedynie w granicach Polski, ich trasy koncertowe w tych latach obejmowały szereg państw w Europie i Ameryce.

Marek Piekarczyk z zespołem TSA
TSA w składzie z Markiem Piekarczykiem

W 1986 wraz z zespołem nawiązał współpracę z Teatrem Muzycznym w Gdyni, pracując przy musicalu Jesus Christ Superstar, gdzie grupa grała wraz z orkiestrą, a sam Piekarczyk wcielił się w główną rolę. Na przestrzeni ponad dekady musical był wystawiany przeszło 200 razy, a finałowy występ miał miejsce w Gdyni w 1999 roku, będąc plenerowym widowiskiem zorganizowanym z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Kolejna dekada rozpoczęła się od krótkiej współpracy z formacją Ball’s Power (1990-91), a następnie pobycie w Stanach Zjednoczonych, gdzie do 1998 roku pracował, a także występował dla lokalnej Polonii. W nowym tysiącleciu z przerwą w latach 2018-2021 występował z TSA.

Marek Piekarczyk nie tylko z TSA

Już wyżej wspomnieliśmy, Marek Piekarczyk znalazł w swoim muzycznym życiu czas również na inne projekty. Prócz już wspomnianego Ball’s Power w okresie już po założeniu TSA w 2009 wydał również solowy album „Źródło”, a dwa lata wcześniej wykonał dwa utwory, które znalazły się na płycie zespołu Yugopolis.

Jego aktywność nie ogranicza się jedynie do twórczości muzycznej, jeszcze przed jego zawodowym związaniem się z tą branżą był malarzem zajmującym się ceramiką. Zajęciem tym zdarzało mu się parać również w późniejszym okresie, już nie jako formą zarobku, ale relaksu, co sam przyznał w jednym z wywiadów. Ponadto w latach 2013-2014 i później od 2021 pełni rolę jurora w programie telewizyjnym The Voice of Poland, od 2016 roku współprowadzi również audycje radiowe.

Marek Piekarczyk wraz z zespołem TSA za sprawą swojej twórczości znaleźli się wśród legend polskiej sceny muzycznej. Nawet ci, którzy na co dzień stronią od ciężkich brzmień i nie znają dorobku zespołu, musieli słyszeć przynajmniej słynny „Marsz wilków” z filmu „Akademia Pana Kleksa”, wykonany przecież przez TSA właśnie.

Album solowy Marka Piekarczyka:

  • Żródło

Albumy studyjne TSA:

  • TSA
  • Spunk
  • Heavy Metal World
  • Rock ‘n’ Roll
  • 52 dla przyjaciół
  • Proceder
koncert artystów SAWP

 Przeczytaj również: Ryszard Rynkowski, czyli “polski Joe Cocker
 Przeczytaj również: Michał Bajor – 50 lat minęło
 Przeczytaj również: Michał Wiśniewski — barwny ptak polskiej muzyki rozrywkowej
 Przeczytaj również: Krzysztof Cugowski – pół wieku na scenie
 Przeczytaj również: Agnieszka Chylińska od ONA do solowego sukcesu

 

 

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content